Conference Boardi raporti kohaselt on keskmine produktiivsus ühe töötaja kohta viimase 15 aasta madalaimal tasemel, kirjutab Financial Times.
Raportis märgitakse, et vähenev produktiivsus võtab üha laiemaid mõõtmeid: üksnes Indias ning Sahara taguses Aafrikas on keskmine produktiivsus ühe töötaja kohta tõusnud.
Möödunud aastal kasvas globaalne keskmine produktiivsus ühe inimese kohta 2,1% võrra. Aastail 1999-2006 oli sama näitaja 2,6%. „Tegemist on ülemaailmse fenomeniga ning me peame võtma seda väga tõsiselt,“ lausus Conference Boardi peaökonomist Bart van Ark.
Analüütikute hinnangul on aeglustuv produktiivsuse kasv märkimisväärne oht elustandardite parendamisele nii arenenud riikides kui ka arengumaades. Olukord, et ettevõtjatel on üha rohkem raskusi töötajate, masinate ja ehitiste efektiivsemaks muutmisega, valmistab probleeme paljudele riikidele üle kogu maailma.
Föderaalreservi juht Janet Yellen lausus reedel, et töötjate produktiivsuse vähenemise taga on viimaste aastate leige palgakasv. Suurbritannia rahandusministeeriumi kantsler George Osborne märkis samuti, et suurem tootlikkus on uue valitsuse majanduslik prioriteet. „Meie tulevik sõltub sellest,“ märkis Osborne.
Tootlikkuse suurendamist on nähtud ühe ainsa võimalusena parendada elamisstandardeid, arvestades, et paljudes arenenud majandusega riikides elanikkond vananeb ning pensioniealiste osakaal suureneb märkimisväärselt. Ilma produktiivsuse kasvuta ei suudeta tagada ka tublit majanduskasvu.
Conference Boardi raport peaks ametlikult välja tulema järgmisel kuul. Raportis väidetakse veel, et globaalse tootlikkuse kasvu aeglustumise põhjus on vaid osaliselt 2008.-2009. aasta majanduskriisi järelmõjud: tegelikult on tegu laiema ja pikemaajalise probleemiga.